Day shows off a bumper crop of food and skills
A splendid display greeted the steady flow of visitors to Little Common Community Centre on Saturday afternoon.
The event was attended by mayor of Bexhill Bridget George and Cllr Joy Hughes. Cllr George presented winners with their awards and drew the raffle tickets, for which the top prize was a meal for two at the Cooden Beach Hotel.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdThe Floral Art section once again drew in the crowds, who were not disappointed by the interpretations of each subject and Audrey Christian topped the bill with her Summer Garland exhibit which won her Best in Show in this category.
John Pitman made up for missing last year's show by dominating the vegetable classes, and also walking away with flower and fruit section prizes as well!
How many variations can you have for set cake recipes? Visitors to the domestic section were amazed by the selection on offer and judges had a difficult task separating them. Jams, chutneys, marmalade and homemade wines added to the laden tables.
A handicrafts section, added this year, attracted quilting, tapestry pictures, greetings cards, and small hand knitted items, vying for room alongside a crowded photographic section.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdAll this augers well for the two-day show on June 19 and 20 next year to celebrate the club's 65th year, when an ambitious project hopes to bring together horticultural and craft clubs in East Sussex to celebrate A Decade of Gardening at the Stone Cross Nurseries site in Polegate.
More details will follow on Little Common Horticultural Society's new website '“ www.lchs.co.uk
ROLL OF HONOUR
CUPS AND MEDAL WINNERS
RHS Banksian Medal '“ Andrew Leggat
National Rose Society's Bronze Medal '“ Vi Pluck
National Sweet Pea Society's Bronze Medal '“ Bill Streetly
The Royal Dahlia Society's Silver Medal '“ Ray Noble
JB Sainsbury Cup '“ John Pitman
Queensberry Challenge Cup For Highest Points In Monthly Shows '“ Brian Croft
Eileen McMahon Trophy For Runner-Up '“ Phyl McEwan
Steve Wright Shield For Highest Points In Fruit And Veg '“ Lal Ratnayake
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdSociety's Shield For Flowers In Monthly Shows '“ Phyl McEwan/Brian Croft jointly
The Betty Gill Cup For Daffodils In April Show '“ Brian Croft
Devon Cup '“ Frank Curtis
Gardening Group Challenge Cup '“ John Pitman
Collins Cup '“ Sylvia Rossiter
Bonsai Cup '“ Lal Ratnayake
William Rogers Memorial Trophy '“ John Pitman
John Hood Challenge Cup '“ Andrew Smith
Barnhorn Challenge Cup '“ John Pitman
Kandy Cup '“ Andrew Leggat
Members Challenge Bowl '“ Barbara Lenny
Photography Cup '“ Ray Noble
FLORAL ART SECTION
Boase Challenge Cup '“ Phyl McEwan
Eleanor Meredith Challenge Cup '“ Audrey Christian
Pearce Challenge Cup '“ Sue Fasey
Floral Art Bowl '“ Miss Mandy Willard
DOMESTIC SECTION
Ladies Challenge Bowl '“ Joanne Maggs
Sargent Cup '“ Joanne Maggs
Novices Cup '“ Vi Pluck
Sellon Cup '“ Sylvia Rossiter
Winemakers Goblet '“ Rodney Reeve
Society's Trophy For Highest Total Points In Monthly Shows '“ Brian Croft
CHILDREN'S SECTION
Alexander Challenge Cup '“ Ryan Penney
Wells Cup '“ Richard Penney
Painting Challenge Cup '“ Ellie Penney
FLOWER SECTION
Class 1 - Rose Buttonhole '“ Gladys Dunn
Class 2 - Specimen Rose '“ Vi Pluck
Class 3 - 3 HT Roses '“ Vi Pluck
Class 4 - Floribunda Roses '“ Malcolm Moss
Class 5 - Sweet Peas '“ Bill Streetly
Class 6 - Annuals '“ Barbara Lenny
Class 7 - Alstroemerias '“ Phyllis Lambert
Class 8 - Favourite Garden Flower '“ Frank Curtis
Class 9 - Double Asters '“ Dave Pilbeam
Class 10 - Penstemons '“ Malcolm Moss
Class 11 - Marigolds '“ Sue Fasey
Class 12 - Herbaceous Perennials '“ Sue Fasey
Class 13 - Any Cut Flower '“ Frank Curtis
Class 14 - Variegated Foliage '“ Iris Streetly
Class 15 - Pansies '“ Elise Tytherleigh
Class 16 - Zinnias '“ John Pitman
Class 17 - Gladioli '“ Dave Pilbeam
Class 18 - Grasses Fresh Cut '“ Margaret Steer
Class 19 - Hostas '“ Mrs Marion Longhurst
Class 20 - Dahlias Medium Decorative '“ John Pitman
Class 21 - Dahlias Small Decorative '“ Ray Noble
Class 22 - Dahlias Ball/Minature '“ Ray Noble
Class 23 - Dahlias Pom-Pom '“ John Pitman
Class 25 - Pelargonium '“ Erica King
Class 26 - Streptocarpus '“ Bill Streetly
Class 27 - Tuberous Begonia '“ John Phipps
Class 28 - Fuchsia '“ Barbara Grice
Class 29 - Pot Orchid '“ Sylvia Rossiter
Class 30 - Flowering Pot Plant '“ Alan Gilby
Class 31 - Foliage Pot Plant '“ Erica King
Class 32 - Cactus '“ Joan Lawrence
Class 33 - Succulent '“ Phyl McEwan
Class 34 - Bonsai Evergreen '“ Lal Ratnayake
Class 35 - Bonsai Deciduous '“ Lal Ratnayake
Class 36 - One Alpine '“ Joan Lawrence
VEGETABLE SECTION
Class 37 - Tray Of Vegetables '“ John Pitman
Class 38 - Potatoes '“ John Pitman
Class 39 - Carrots '“ John Pitman
Class 40 - Beetroot '“ John Pitman
Class 41 - Runner Beans '“ John Pitman
Class 42 - Dwarf Beans '“ Malcolm Moss
Class 43 - Onions Under 1lb '“ Andrew Leggat
Class 44 - Onions 1lb And Over '“ John Pitman
Class 45 - Tomatoes Indoor '“ Andrew Smith
Class 46 - Tomatoes Outdoor '“ Rodney Reeve
Class 47 - Tomatoes Cherry '“ Rodney Reeve
Class 48 - Tray 3 Salad Vegetables '“ Rodney Reeve
Class 50 - Marrow '“ Malcolm Moss
Class 53 - Shallots '“ John Pitman
Class 54 - Cabbage '“ John Pitman
Class 55 - Cucumber '“ John Pitman
Class 56 - Frame Cucumber '“ Jill Dyer
Class 57 - Peas '“ Lal Ratnayake
Class 58 - Bunch Of Herbs '“ Frank Curtis
Class 59 - Any Vegetable Not Listed '“ John Pitman
Class 60 - Ugliest Vegetable '“ Frank Curtis
FRUIT SECTION
Class 61 - Currants '“ Alan Gilby
Class 62 - Blackberries '“ Marion Longhurst
Class 64 - Cooking Apples '“ Andrew Leggat
Class 65 - Eating Apples '“ Andrew Smith
Class 67 - Any Other Fruit '“ Andrew Leggat
MEMBERS' SECTION
Class 68 - Flowering Pot Plant '“ Barbara Lenny
Class 69 - Pot Pelargonium '“ Frank Curtis
Class 70 - Foliage Plant '“ Pat Raymond
Class 71 - Vase Of Foliage '“ Phyl McEwan
Class 72 - Specimen Rose '“ Vi Pluck
Class 73 - 3 Roses '“ Vi Pluck
Class 74 - Vase Of Flowers '“ Sue Fasey
Class 75 - Dahlias '“ Ed Walker
Class 76 - Gladiolus '“ Helen Niven
Class 77 - Runner Beans '“ Malcolm Moss
Class 78 - Tomatoes '“ Barbara Lenny
Class 79 - Cherry Tomatoes '“ Barbara Lenny
Class 80 - Carrots '“ Frank Curtis
Class 81 - Soft Berried Fruit '“ Barbara Lenny
Class 82 - Two Of Any Vegetable Not Listed '“ Lal Ratnayake
FLORAL ART CLASSES
Class 83 - Summer Garland '“ Audrey Christian
Class 84 - Razz-Ma-Tazz '“ Virginia Marston
Class 85 - Lavender Blue '“ Pat Coles
Class 86 - Straight And Narrow '“ Phyl McEwan
Class 87 - Perfect Complement '“ Phyl McEwan
Class 88 - A Tribute To Charles Darwin '“ Marion Longhurst
Class 89 - Flowers For Faries (A Minature) '“ Sue Fasey
DOMESTIC SECTION
Class 90 - A Walnut Cake '“ Margaret Steer
Class 91 - Chocolate And Pear Sponge '“ Sylvia Rossiter
Class 92 - Butterfly Cakes '“ Margaret Steer
Class 93 - Savoury Quiche '“ Joanne Maggs
Class 94 - Rock Cakes '“ Margaret Steer
Class 95 - Treacle Tart '“ Joanne Maggs
Class 96 - Shortbread '“ Vi Pluck
Class 97 - 3 Date Slices '“ Eurwen Innes
Class 98 - Fruit Scones '“ Eurwen Innes
Class 99 - A Starter For Two '“ Eurwen Innes
Class 100 - Cottage Loaf '“ Joanne Maggs
Class 101 - Fish Pate '“ Joanne Maggs
Class 102 - Strawberry Jam '“ Sheila Wren
Class 103 - Blackcurrant Jam '“ Eurwen Innes
Class 104 - Stone Fruit Jam '“ Sheila Wren
Class 105 - Any Other Jam '“ Eurwen Innes
Class 106 - Jelly '“ Eurwen Innes
Class 107 - Marmalade '“ Sylvia Noble
Class 108 - Lemon Curd '“ Eurwen Innes
Class 109 - Chutney '“ Joanne Maggs
Class 110 - Mustard Pickle '“ Joanne Maggs
Class 111 - Red Wine Sweet '“ Rodney Reeve
Class 112 - Red Wine Dry '“ Rodney Reeve
Class 113 - White Wine Sweet '“ Rodney Reeve
Class 114 - White Wine Dry '“ Rodney Reeve
Class 115 - Red Wine Medium Sweet '“ Rodney Reeve
Class 116 - White Wine Medium Sweet '“ Rodney Reeve
Class 117 - Rose '“ Peter Lewis
Class 118 - Beer '“ Peter Lewis
CHILDREN'S SECTION
Class 119 - An Imaginary Animal '“ Ellie Penney/Richard Penney jointly
Class 123 - Painted Party Invitation '“ Richard Penney
Class 124 - A Mosaic Made From Paper '“ Ellie Penney
Class 127 - Photograph Of A Garden '“ Richard Penney
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdClass 129 - Decorated Small Cakes '“ Richard Penney/ Ellie Penney jointly
PHOTOGRAPHY SECTION
Class 130 - A Special Tree '“ Helen Niven
Class 131 - A Walk On The Wild Side '“ Ray Noble
Class 132 - The Flower Garden '“ Mandy Willard
HANDICRAFT SECTION
Class 133 - Small Knitted Item '“ Mandy Willard
Class 134 - Decorative Needlework - Gloria Ratnayake
Class 135 - A Greetings Card - Sheila Wren